Psychologia dziecięca – Jakie książki na ten temat warto przeczytać?

psychologia dziecięca

Udostępnij ten post na:

Lepsze poznanie naszych dzieci to największy dar, jaki możemy im dać jako rodzice lub wychowawcy. Psychologia dziecka jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć potrzeby stojące za pewnymi zachowaniami, jak działają ich emocje i jak mózg dziecka dojrzewa na każdym etapie rozwoju. Wszyscy wiemy, że samo bycie ojcem, matką lub nauczycielem niekoniecznie oznacza, że ​​automatycznie posiadamy umiejętności potrzebne do wychowywania i edukowania naszych dzieci. Każde dziecko jest wyjątkowe i każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Może to nowe trudne zachowanie, niepewność, opóźnienie w nauce, a nawet ciągłe „Czy robię wszystko dobrze?”

„Brzydkie kaczątka” Boris Cyrulnik

Borys Cyrulnik był znanym francuskim neurologiem, psychiatrą, psychoanalitykiem i etnologiem. Uważany jest za eksperta w dziedzinie nauki o szczęściu i psychiatrii. W rzeczywistości już w wieku 11 lat wiedział, co chce robić. W wieku 6 lat udało mu się uciec z obozu koncentracyjnego, podczas gdy reszcie jego rodziny, rosyjskim żydowskim imigrantom, nigdy się to nie udało. Odtąd wędrował od jednego schroniska do drugiego, od jednej rodziny do drugiej, aż w końcu dotarł do niczym nie wyróżniającego się wiejskiego domu. Długa podróż, pełna bólu, wyobcowania i żalu, uczyniła z niego nie ofiarę traumy, ale niezwykle odporne dziecko. W swojej książce Borys Cyrulnik porusza bardzo ciekawy temat dotyczący traumy z dzieciństwa. Mówi nam, że różnorodność w naszych relacjach i wyrażanie naszych emocji pozwala nam aktywować biopsychologiczną „rezerwę”, która pomaga nam iść naprzód.

„Co robić, gdy się boisz i martwisz: Przewodnik dla dzieci” James J. Crist

James J. Crist jest amerykańskim psychologiem specjalizującym się w traumie, depresji i zaburzeniach psychicznych u dzieci. Powód, dla którego ta książka tworzy tę listę, jest prosty: jest odpowiedni zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Również dlatego, że pozwala nam zrozumieć i zracjonalizować nasze lęki. Po pierwsze, zajmuje się wszystkimi najczęstszymi lękami, zmartwieniami i obawami, które mogą pojawić się w umyśle dziecka. Od ciemności do samotności, od klauna do koszmaru. Nawet ponura rzeczywistość dzisiejszego świata, czyli terroryzm. Jako psycholog, który widział i pomagał wielu przestraszonym i zmartwionym dzieciom, dr Christer oferuje proste wyjaśnienia i strategie. Po przeczytaniu tej książki zarówno dzieci, jak i rodzice będą lepiej przygotowani na przyszłość.

„Psychologia dziecka” Jean Piaget

Jest to jedną z najważniejszych książek o psychologii dziecięcej, napisana przez Jeana Piageta. Był on nie tylko jednym z najważniejszych psychologów XX wieku, ale jego wkład w rozwój człowieka i psychologię dziecięcą ma ogromne znaczenie epistemologiczne, logiczne, biologiczne i socjologiczne. Położył podwaliny pod wiele koncepcji, nad którymi obecnie pracujemy. Zawdzięczamy mu wszystkie jego obszerne pisma, artykuły i badania empiryczne, które nadal wykorzystujemy do refleksji i interpretacji. Co kilka lat pojawiają się nowe edycje, które pozwalają na nowo docenić pracę Piageta i jego wiernego partnera Inheldera. Chociaż tak naprawdę nie jest to lektura „rozrywkowa”, jest obowiązkową lekturą dla dzieci, jeśli chcesz uzyskać wgląd w inteligencję, konstruowanie rzeczywistości, kategorie myśli, zdolności reprezentacyjne, konkretną manipulację, manipulację formalną, osąd moralny i pierwsze badania emocji i społeczeństwu wszystkie aspekty rozwoju.

Jeśli interesujesz się tym tematem, kliknij tutaj i odkryj więcej: biurka dla dzieci

Zobacz więcej

otwarte przestrzenie w domu
Uncategorized

Jak aranżować otwarte przestrzenie w domu?

Aranżacja otwartych przestrzeni w domu wymaga przemyślanego podejścia, które pozwoli na stworzenie funkcjonalnych, estetycznie spójnych i komfortowych stref. Otwarte plany mieszkania oferują wiele możliwości do

Aranżacja mieszkań w czeskim stylu
Uncategorized

Aranżacja mieszkań w czeskim stylu

Odkryj, jak stworzyć wyjątkową i przytulną przestrzeń, łącząc elegancję z funkcjonalnością w aranżacji mieszkania w czeskim stylu. Poznaj kluczowe elementy designu, które pomogą Ci wprowadzić