Spotkanie z psychologiem może być stresujące, zwłaszcza gdy dotyczy naszych dzieci. Jest to całkowicie naturalne, ponieważ każdy z nas boi się nieznanego. Niezależnie od tego, czy my jako rodzice sami dostrzegamy problem, czy też porady pochodzą od innych, np. członków rodziny, opiekunów czy nauczycieli, warto skorzystać ze wsparcia ekspertów. Kiedy dziecko potrzebuje psychiatry? Od jakiego wieku warto aplikować? Nie ma tu limitu, co oznacza, że rodzice z kilkumiesięcznymi dziećmi trafią do psychologa dziecięcego. Wszystko, czym martwi się opiekun, różni się od typowego zachowania dzieci w tym samym wieku i zasługuje na poradę. Oczywiście nie oznacza to, że jest to od razu objaw zaburzenia, a niektóre dzieci rozwijają się nienormalnie lub znacznie szybciej niż ich rówieśnicy. Taka konsultacja pozwoli Ci lepiej zrozumieć Twoje dziecko i jego potrzeby oraz da Ci możliwość lepszego wspierania jego rozwoju.
Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego
Na pierwsze spotkanie z psychologiem zapraszani są tylko rodzice lub opiekunowie, bez dzieci. Jak wyglądała wizyta? O co zapyta psycholog dziecięcy? Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad – pyta o przyczyny konsultacji, stan zdrowia dziecka oraz napotkane trudności. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym problemy mogą dotyczyć zarówno przebiegu ciąży i porodu, jak i zachowań we wczesnym dzieciństwie (np. jakość i ilość snu, przyjmowanie pokarmu, zabawa). Ze względu na skalę problemu dziecko nie może uczestniczyć w spotkaniu ze względu na trudności lub niepełnosprawność dziecka. Podczas pierwszego kontaktu psycholog stwarza możliwości i przestrzeń do swobodnej rozmowy o dziecku, jego trudnościach, ale też mocnych stronach, zainteresowaniach i relacjach z rówieśnikami.
Spotkania psychologa z dzieckiem
Kolejnym krokiem jest spotkanie z dzieckiem. Jak wyglądała wizyta? W zależności od wieku i problemu potrzebne są 2-3 sesje, podczas których psycholog nawiązuje kontakt z dzieckiem, dokonuje obserwacji i dobiera testy diagnostyczne. Sesje często mają charakter gry, układania puzzli i odbywają się w komfortowej atmosferze z uwzględnieniem potrzeb dziecka w zakresie bezpieczeństwa. Stosowane narzędzie diagnostyczne uwzględnia czynniki stresogenne wpływające na wyniki, a sam test przeprowadzany jest wtedy, gdy dziecko wyraziło chęć kontaktu z psychologiem, a poziom stresu jest minimalny. Psycholog dokładnie rejestruje reakcje dziecka, aby zminimalizować wszelkie osądy lub uczucia stresu. Proces konsultacji z dzieckiem uzależniony jest od wieku dziecka, im młodsze dziecko, tym bardziej wizyta będzie przypominała prostą zabawę, podczas której psycholog ma możliwość zaobserwowania typowych zachowań dziecka. Im starsze dziecko, tym więcej czasu na wizytę poświęca się rozmowie. Jakie pytania psycholog zadaje dziecku? Eksperci zachęcają do mówienia o sobie, swoich zainteresowaniach, ulubionych zajęciach, współpracownikach, obawach. Te pytania nie są wymuszone, dziecko jest zachęcane do odpowiedzi, nie zmuszane, nie musi odpowiadać. Psychologowie próbują znaleźć sposób, aby dziecko się otworzyło, co czasami może zająć kilka sesji.