Jak rozumieć dziecięce rysunki?

Jak rozumieć dziecięce rysunki?

Udostępnij ten post na:

Zdjęcia dzieci to prawdziwa skarbnica wiedzy. Rozszyfrowanie rysunków dzieci może nam wiele powiedzieć o ich emocjach, a tym samym pomóc nam je zrozumieć. Jak interpretować rysunki dzieci? Spróbuj samodzielnie zinterpretować rysunek dziecka.

Co dziecięce rysunki mówią o rodzinnej hierarchii?

Najłatwiej spojrzeć na to z rodzinnej mapy. W interpretacji ważna jest kolejność rysowania figur. Jeśli tata wstaje pierwszy, oznacza to, że maluch postrzega tatę jako dominującą postać w rodzinie. Kilkuletnie dziecko narysuje osobę, z którą czuje najsilniejszą więź emocjonalną. Trzymanie się za ręce lub wskazywanie ich sobie nawzajem również pokazuje głębokie połączenie. Jeśli na rysunku widać, że rodzice mają ręce, a ci bez rąk to siostry lub bracia, to świadczy to o silnym przywiązaniu do rodziców i niezrozumieniu braci i sióstr. Osoby, które nie odgrywają szczególnej roli w życiu dziecka, są zwykle losowane jako ostatnie. Tak się złożyło, że maluch na końcu sam się narysował. Co to znaczy? Prawdopodobnie czuł, że w domu nie jest niczym wielkim. Najgorsze jest to, że w ogóle nie umieszcza siebie na obrazach rodzinnych. To bardzo niepokojący znak! Dzieci mogą czuć się emocjonalnie odrzucone i pozbawione miłości przez bliskich.

Jak rozpoznać cechy charakteru z rysunku?

Psychologowie są zgodni, że sposób, w jaki dziecko maluje, w dużej mierze odzwierciedla jego osobowość. Co jest do oglądania? Przede wszystkim spójrz na rozmiar i grubość linii. Długie linie, pełne energii i napięcia, świadczą o witalności dziecka, odwadze, pewności siebie, a nawet przemocy. Na rysunkach nieśmiałych lub przestraszonych dzieci linie są delikatne, ruchy kredki niepewne, a figurki są czasem tak małe, że na kartce papieru jest wiele pustych miejsc. Zamaszyste, chaotyczne, szybkie pociągnięcia kredkami są charakterystyczne dla dzieci z ADHD. Tak się składa, że ​​w całym delikatnym obrazie jedna postać rysowana jest ze szczególną intensywnością. Co to znaczy? Dziecko będzie kojarzyło z tą osobą bardzo silne emocje – może to być miłość, podziw lub odwrotnie: złość, a nawet agresja. uwaga! Agresja malucha może również wyrażać się w walce z przedmiotami, które dziecko trzyma w dłoniach, takimi jak karabin czy nóż. O co może chodzić w konflikcie? Lubię trzymać zabawki. Dziecko wie, że młodszego brata należy kochać, więc nie przyznaje się do złości na niego. Ujawnia swoje uczucia pośrednio – na zdjęciu obnaża mu ręce, żeby nie mógł już niczego trzymać.

Kolory na rysunkach dziecka

Mały chłopiec jest bystry, wesoły, przyjazny światu i najczęściej wybiera jasne, ciepłe kolory: czerwony, żółty, pomarańczowy. Spokojne, zrównoważone dziecko chętnie sięgnie po kredki zielone, niebieskie i fioletowe. Ponure rysunki, głównie czarno-brązowe, sugerują, że mały artysta jest w złym humorze lub niepewny siebie. Także kiedy maluch długo zastanawia się, co pierwszy raz narysować, a potem wymyśla mało szczegółową i niedokończoną pracę, należy założyć, że coś go trapi. Może po prostu potrzebuje więcej pieszczot i zabawy z rodzicami. Postacie są mało kolorowe i narysowane bez detali, co świadczy o tym, że relacja między dzieckiem a tą osobą nie jest dobra – mały nie lubi jej. Z drugiej strony dzieci, które malują więcej kolorów niż inne, są najbardziej podziwiane.

Zobacz więcej

Jak żłobek wpływa na rozwój emocjonalny dzieci
Uncategorized

Jak żłobek wpływa na rozwój emocjonalny dzieci?

Pierwsze lata życia są okresem niezwykle intensywnego rozwoju emocjonalnego u dzieci. To właśnie w tym okresie formują się podstawy ich zdolności do rozpoznawania, wyrażania i

Marchewkowy tort
Przepisy dla dzieci

Marchewkowy tort – Tort bez cukru, glutenu i mleka

Pyszne trzywarstwowe ciasto marchewkowe z kremowym kremem serowym. Jest bardzo łatwy do wykonania – wystarczy połączyć suche składniki z mokrymi i zmiksować, nie potrzebujesz nawet