Jak rozumieć dziecięce rysunki?

Jak rozumieć dziecięce rysunki?

Udostępnij ten post na:

Zdjęcia dzieci to prawdziwa skarbnica wiedzy. Rozszyfrowanie rysunków dzieci może nam wiele powiedzieć o ich emocjach, a tym samym pomóc nam je zrozumieć. Jak interpretować rysunki dzieci? Spróbuj samodzielnie zinterpretować rysunek dziecka.

Co dziecięce rysunki mówią o rodzinnej hierarchii?

Najłatwiej spojrzeć na to z rodzinnej mapy. W interpretacji ważna jest kolejność rysowania figur. Jeśli tata wstaje pierwszy, oznacza to, że maluch postrzega tatę jako dominującą postać w rodzinie. Kilkuletnie dziecko narysuje osobę, z którą czuje najsilniejszą więź emocjonalną. Trzymanie się za ręce lub wskazywanie ich sobie nawzajem również pokazuje głębokie połączenie. Jeśli na rysunku widać, że rodzice mają ręce, a ci bez rąk to siostry lub bracia, to świadczy to o silnym przywiązaniu do rodziców i niezrozumieniu braci i sióstr. Osoby, które nie odgrywają szczególnej roli w życiu dziecka, są zwykle losowane jako ostatnie. Tak się złożyło, że maluch na końcu sam się narysował. Co to znaczy? Prawdopodobnie czuł, że w domu nie jest niczym wielkim. Najgorsze jest to, że w ogóle nie umieszcza siebie na obrazach rodzinnych. To bardzo niepokojący znak! Dzieci mogą czuć się emocjonalnie odrzucone i pozbawione miłości przez bliskich.

Jak rozpoznać cechy charakteru z rysunku?

Psychologowie są zgodni, że sposób, w jaki dziecko maluje, w dużej mierze odzwierciedla jego osobowość. Co jest do oglądania? Przede wszystkim spójrz na rozmiar i grubość linii. Długie linie, pełne energii i napięcia, świadczą o witalności dziecka, odwadze, pewności siebie, a nawet przemocy. Na rysunkach nieśmiałych lub przestraszonych dzieci linie są delikatne, ruchy kredki niepewne, a figurki są czasem tak małe, że na kartce papieru jest wiele pustych miejsc. Zamaszyste, chaotyczne, szybkie pociągnięcia kredkami są charakterystyczne dla dzieci z ADHD. Tak się składa, że ​​w całym delikatnym obrazie jedna postać rysowana jest ze szczególną intensywnością. Co to znaczy? Dziecko będzie kojarzyło z tą osobą bardzo silne emocje – może to być miłość, podziw lub odwrotnie: złość, a nawet agresja. uwaga! Agresja malucha może również wyrażać się w walce z przedmiotami, które dziecko trzyma w dłoniach, takimi jak karabin czy nóż. O co może chodzić w konflikcie? Lubię trzymać zabawki. Dziecko wie, że młodszego brata należy kochać, więc nie przyznaje się do złości na niego. Ujawnia swoje uczucia pośrednio – na zdjęciu obnaża mu ręce, żeby nie mógł już niczego trzymać.

Kolory na rysunkach dziecka

Mały chłopiec jest bystry, wesoły, przyjazny światu i najczęściej wybiera jasne, ciepłe kolory: czerwony, żółty, pomarańczowy. Spokojne, zrównoważone dziecko chętnie sięgnie po kredki zielone, niebieskie i fioletowe. Ponure rysunki, głównie czarno-brązowe, sugerują, że mały artysta jest w złym humorze lub niepewny siebie. Także kiedy maluch długo zastanawia się, co pierwszy raz narysować, a potem wymyśla mało szczegółową i niedokończoną pracę, należy założyć, że coś go trapi. Może po prostu potrzebuje więcej pieszczot i zabawy z rodzicami. Postacie są mało kolorowe i narysowane bez detali, co świadczy o tym, że relacja między dzieckiem a tą osobą nie jest dobra – mały nie lubi jej. Z drugiej strony dzieci, które malują więcej kolorów niż inne, są najbardziej podziwiane.

Zobacz więcej

dieta dzieci holandia
Żywienie dzieci

Dieta dla dzieci w Holandii

Dieta dzieci w Holandii, podobnie jak w innych rozwiniętych krajach, musi spełniać określone normy zdrowotne i odżywcze. Odpowiednie żywienie jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju i