Jak rozmawiać z dzieckiem o uczuciach?

jak rozmawiać z dzieckiem o uczuciach

Udostępnij ten post na:

Co zrobić, jeśli dziecko wymknęło się spod kontroli? Jak z nim rozmawiać, kiedy płacze lub nie może opanować złości? Czy warto coś doradzić? Jak pocieszyć się w takiej sytuacji? Na koniec, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego uczucia i emocje dziecka są takie ważne?

Jako rodzic musisz zdać sobie sprawę, że rozmowa z dzieckiem o emocjach powinna być naturalna i częsta. Nie powinieneś być nieśmiały i bać się mówić o tym, jak dziecko się czuje, dlaczego tak reaguje i jak radzi sobie z różnymi emocjami. Będzie to dla ciebie oczywiste, o ile przeprowadzisz szczerą i spokojną rozmowę o wszystkich emocjach, które przeżywa w ciągu dnia z różnych powodów i znajdziesz ukojenie. Zadbasz więc o zdrowie psychiczne swojego dziecka (teraz iw przyszłości). Emocje są z każdym przez cały czas, nawet jeśli nie zawsze są zauważalne. Decydują o wielu aspektach życia człowieka, dlatego są niezwykle ważne.

Rola uczuć w życiu człowieka

Każdej sytuacji, która przydarza Ci się w ciągu dnia, towarzyszą emocje. Ich znaczenie mówi wiele o przeszłych doświadczeniach danej osoby. Na przykład dla osoby widok dużego psa idącego w jej kierunku może wywołać panikę. Zwłaszcza jeśli kiedykolwiek została ugryziona przez psa. Inni w tej sytuacji mogą doświadczać różnych emocji, takich jak podniecenie i radość, ponieważ kochają psy i chcą się przywitać i pogłaskać czworonoga. Wszystko jest neutralne, tylko ludzie nadają temu znaczenie. Każdy reaguje na dany bodziec w inny sposób. Emocje powodują pewne zmiany w ciele. Mogą być przyjemne (gdy czujesz się szczęśliwy) lub nieprzyjemne (gdy czujesz się smutny). Emocje, w pierwotnym sensie, są tym, czego człowiek potrzebuje, aby bronić lub ratować życie. Jednak we współczesnym świecie nie trzeba już uciekać przed niedźwiedziami, lecz każdego dnia mierzyć się z innym rodzajem stresu. Zanim przejdziemy do tego, jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach, warto poznać kilka podstawowych informacji, aby móc później wyjaśnić dziecku pewne kwestie. Musisz wiedzieć, że do wywołania emocji potrzebne są zawsze trzy czynniki. Poznawczy – kiedy zauważysz sytuację. Czynniki fizjologiczne – gdy organizm reaguje w określony sposób (np. serce zaczyna bić szybciej). Czynniki behawioralne – gdy podejmujesz jakieś działania z tym związane, np. decydujesz się na ucieczkę.

Jak pomóc dziecku radzić sobie z uczuciami?

Aby pomóc dziecku poradzić sobie z tym, przez co przechodzi, reaguj na jego zachowanie w taki sposób, aby nie czuło się winne, zawstydzone ani ukarane. Zamiast tego okaż dziecku zrozumienie. Powiedz mu, że jesteś bardzo świadomy emocji swojego dziecka i tego, przez co przechodzi, ale pokaż mu inny sposób wyrażania złości. Przykład: Jeśli dziecko jest bardzo wściekłe lub urażone z jakiegoś powodu i rzuca w ciebie zabawką lub krzyczy, że cię nienawidzi, nie krzycz na nie. Podejdź spokojnie i powiedz, że wiesz, że jest źle, ale jeśli rzuci zabawką lub mówi w ten sposób, może to kogoś skrzywdzić lub skrzywdzić. Nie zawstydzaj swojego dziecka, wywołując w nim poczucie winy, że niszczy drogą zabawkę, którą mu kupiłeś, lub że w jego wieku powinno być poważniejsze. Nie karć go za wyrażanie emocji w ten sposób. Wyjaśnij, że może to kontrolować i inaczej radzić sobie ze złością. Naucz go mówić, jak się czuje i dlaczego. Wyjaśnij, że wiele reakcji często zależy od głodu lub braku snu. Ćwicz z dzieckiem różne potencjalne lub wyobrażone sytuacje. Zapytaj swoje dzieci: co by było, gdyby ktoś właśnie teraz zburzył twoją wieżę blokową? Co by było, gdybyś ze złością popchnął siostrę na ostrą krawędź stołu? W ten sposób nauczysz się mówić o emocjach, reakcjach i wielu sytuacjach życiowych, co zaprocentuje w przyszłości. Dziecko lepiej zrozumie, co się z nim dzieje, będzie umiało to nazwać, stanie się bardziej otwarte, a z czasem nauczy się inaczej wyrażać swoje prawdziwe uczucia.

Zobacz więcej

Jak żłobek wpływa na rozwój emocjonalny dzieci
Uncategorized

Jak żłobek wpływa na rozwój emocjonalny dzieci?

Pierwsze lata życia są okresem niezwykle intensywnego rozwoju emocjonalnego u dzieci. To właśnie w tym okresie formują się podstawy ich zdolności do rozpoznawania, wyrażania i

Marchewkowy tort
Przepisy dla dzieci

Marchewkowy tort – Tort bez cukru, glutenu i mleka

Pyszne trzywarstwowe ciasto marchewkowe z kremowym kremem serowym. Jest bardzo łatwy do wykonania – wystarczy połączyć suche składniki z mokrymi i zmiksować, nie potrzebujesz nawet