Jak rozmawiać z dzieckiem o uczuciach?

jak rozmawiać z dzieckiem o uczuciach

Udostępnij ten post na:

Co zrobić, jeśli dziecko wymknęło się spod kontroli? Jak z nim rozmawiać, kiedy płacze lub nie może opanować złości? Czy warto coś doradzić? Jak pocieszyć się w takiej sytuacji? Na koniec, jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na te pytania. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego uczucia i emocje dziecka są takie ważne?

Jako rodzic musisz zdać sobie sprawę, że rozmowa z dzieckiem o emocjach powinna być naturalna i częsta. Nie powinieneś być nieśmiały i bać się mówić o tym, jak dziecko się czuje, dlaczego tak reaguje i jak radzi sobie z różnymi emocjami. Będzie to dla ciebie oczywiste, o ile przeprowadzisz szczerą i spokojną rozmowę o wszystkich emocjach, które przeżywa w ciągu dnia z różnych powodów i znajdziesz ukojenie. Zadbasz więc o zdrowie psychiczne swojego dziecka (teraz iw przyszłości). Emocje są z każdym przez cały czas, nawet jeśli nie zawsze są zauważalne. Decydują o wielu aspektach życia człowieka, dlatego są niezwykle ważne.

Rola uczuć w życiu człowieka

Każdej sytuacji, która przydarza Ci się w ciągu dnia, towarzyszą emocje. Ich znaczenie mówi wiele o przeszłych doświadczeniach danej osoby. Na przykład dla osoby widok dużego psa idącego w jej kierunku może wywołać panikę. Zwłaszcza jeśli kiedykolwiek została ugryziona przez psa. Inni w tej sytuacji mogą doświadczać różnych emocji, takich jak podniecenie i radość, ponieważ kochają psy i chcą się przywitać i pogłaskać czworonoga. Wszystko jest neutralne, tylko ludzie nadają temu znaczenie. Każdy reaguje na dany bodziec w inny sposób. Emocje powodują pewne zmiany w ciele. Mogą być przyjemne (gdy czujesz się szczęśliwy) lub nieprzyjemne (gdy czujesz się smutny). Emocje, w pierwotnym sensie, są tym, czego człowiek potrzebuje, aby bronić lub ratować życie. Jednak we współczesnym świecie nie trzeba już uciekać przed niedźwiedziami, lecz każdego dnia mierzyć się z innym rodzajem stresu. Zanim przejdziemy do tego, jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach, warto poznać kilka podstawowych informacji, aby móc później wyjaśnić dziecku pewne kwestie. Musisz wiedzieć, że do wywołania emocji potrzebne są zawsze trzy czynniki. Poznawczy – kiedy zauważysz sytuację. Czynniki fizjologiczne – gdy organizm reaguje w określony sposób (np. serce zaczyna bić szybciej). Czynniki behawioralne – gdy podejmujesz jakieś działania z tym związane, np. decydujesz się na ucieczkę.

Jak pomóc dziecku radzić sobie z uczuciami?

Aby pomóc dziecku poradzić sobie z tym, przez co przechodzi, reaguj na jego zachowanie w taki sposób, aby nie czuło się winne, zawstydzone ani ukarane. Zamiast tego okaż dziecku zrozumienie. Powiedz mu, że jesteś bardzo świadomy emocji swojego dziecka i tego, przez co przechodzi, ale pokaż mu inny sposób wyrażania złości. Przykład: Jeśli dziecko jest bardzo wściekłe lub urażone z jakiegoś powodu i rzuca w ciebie zabawką lub krzyczy, że cię nienawidzi, nie krzycz na nie. Podejdź spokojnie i powiedz, że wiesz, że jest źle, ale jeśli rzuci zabawką lub mówi w ten sposób, może to kogoś skrzywdzić lub skrzywdzić. Nie zawstydzaj swojego dziecka, wywołując w nim poczucie winy, że niszczy drogą zabawkę, którą mu kupiłeś, lub że w jego wieku powinno być poważniejsze. Nie karć go za wyrażanie emocji w ten sposób. Wyjaśnij, że może to kontrolować i inaczej radzić sobie ze złością. Naucz go mówić, jak się czuje i dlaczego. Wyjaśnij, że wiele reakcji często zależy od głodu lub braku snu. Ćwicz z dzieckiem różne potencjalne lub wyobrażone sytuacje. Zapytaj swoje dzieci: co by było, gdyby ktoś właśnie teraz zburzył twoją wieżę blokową? Co by było, gdybyś ze złością popchnął siostrę na ostrą krawędź stołu? W ten sposób nauczysz się mówić o emocjach, reakcjach i wielu sytuacjach życiowych, co zaprocentuje w przyszłości. Dziecko lepiej zrozumie, co się z nim dzieje, będzie umiało to nazwać, stanie się bardziej otwarte, a z czasem nauczy się inaczej wyrażać swoje prawdziwe uczucia.

Zobacz więcej

dieta dzieci holandia
Żywienie dzieci

Dieta dla dzieci w Holandii

Dieta dzieci w Holandii, podobnie jak w innych rozwiniętych krajach, musi spełniać określone normy zdrowotne i odżywcze. Odpowiednie żywienie jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju i