Ile dziecko powinno pić wody?

Ile dziecko powinno pić wody?

Udostępnij ten post na:

Woda odpowiada za transport, rozpuszczanie i wchłanianie składników odżywczych w pożywieniu. Zapewnia prawidłowy przebieg procesu trawienia, eliminuje toksyny, reguluje temperaturę ciała, umożliwia prawidłową ruchomość stawów, uczestniczy w procesach metabolicznych, działa ochronnie na narządy wewnętrzne, mózg i rdzeń kręgowy. Niezależnie od wieku – jest niezastąpiony w wielu bardzo ważnych procesach życiowych. Nasz organizm potrzebuje wody każdego dnia, ponieważ nie jest w stanie syntetyzować wystarczającej ilości wody. Dlatego tak ważne jest, aby codziennie przypominać dzieciom o piciu wody i kontrolowaniu ilości wypijanych płynów, pamiętając, że mogą uzupełniać nie tylko wodę pitną, rozcieńczony sok owocowy czy herbatkę owocową, ale także spożywając pokarmy stałe, zwłaszcza warzywa i owoce.

Ile dziecko powinno pić wody w zależności od wieku?

Dzienne zapotrzebowanie dziecka na płyny zależy od wieku, temperatury otoczenia, aktywności fizycznej i masy ciała. Dzieci o wadze do 10 kg potrzebują 100 ml płynu na kg masy ciała. Dzieci ważące 10 kg i więcej powinny wypijać dziennie około 1000 ml płynów, a powyżej 10 kg 50 ml płynów na kilogram. Nie oznacza to jednak, że dzieci powinny codziennie pić tyle płynów. Zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników, dodatkowo płyny dostarczane są do organizmu naszych dzieci również poprzez pokarmy stałe.

Czy niemowlakowi należy podawać wodę?

Noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia potrzebują około 100 do 190 ml wody na 1 kg masy ciała3. W ich przypadku źródłem wody jest oczywiście mleko matki, ponieważ według Światowej Organizacji Zdrowia picie wody podczas wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka nie jest konieczne5 i może mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka. więc laktacja. Jeśli dziecko potrzebuje dodatkowej wody (zwykle dziecko niekarmione piersią lub podczas bardzo upałów), woda jest najlepsza do tego celu. Nie zaleca się herbaty, soków owocowych, kompotu ani wody zawierającej glukozę1.

Jak nauczyć dziecko picia wody?

„Woda nie ma smaku, a dziecko jej nie lubi… a mleko jest słodkie, a dziecko nie chce pić wody!” Tak często myślimy, kiedy pierwszy raz podajemy dziecku coś do picia . Często wybieramy sok zamiast wody, myśląc, że to najlepsze rozwiązanie 1. prawidłowy! Dany produkt lub posiłek trzeba wielokrotnie próbować (czasem 10-15 razy) zanim dziecko zaakceptuje nowy smak. Dzieci muszą znać jego smak. Na preferencje żywieniowe dziecka ma wpływ proces uczenia się i doświadczenia związane z jedzeniem4. Dotyczy to również wody. Chociaż jego smak jest neutralny, trudno dorównać słodyczy mleka matki, które dzieci uwielbiają. Warunkiem akceptacji jest częste picie małych ilości wody przez dzieci. Warto zacząć od wprowadzenia wody jako pierwszego płynu po mleku, ponieważ dzieci, które zaakceptują smak wody i wyrobią sobie zdrowy nawyk jej picia we wczesnym dzieciństwie, chętnie będą ją pić również na starość, z korzyścią dla jego zdrowia. Nawyki żywieniowe ukształtowane we wczesnym dzieciństwie, w krytycznym okresie pierwszego 1000 dni, mają duże szanse na przetrwanie w życiu dorosłym.

Zobacz więcej

Jak żłobek wpływa na rozwój emocjonalny dzieci
Uncategorized

Jak żłobek wpływa na rozwój emocjonalny dzieci?

Pierwsze lata życia są okresem niezwykle intensywnego rozwoju emocjonalnego u dzieci. To właśnie w tym okresie formują się podstawy ich zdolności do rozpoznawania, wyrażania i

Marchewkowy tort
Przepisy dla dzieci

Marchewkowy tort – Tort bez cukru, glutenu i mleka

Pyszne trzywarstwowe ciasto marchewkowe z kremowym kremem serowym. Jest bardzo łatwy do wykonania – wystarczy połączyć suche składniki z mokrymi i zmiksować, nie potrzebujesz nawet