Pierwsze trzy lata życia dziecka to czas intensywnego rozwoju. Twoje dziecko nie tylko zmienia się z ociężałego dziecka w biegającego dzieciaka. Zmieni się również ze stworzenia, które pije tylko mleko, w dzieciaka, który sam zjada prawie wszystko.
Kiedy można podawać pierwsze posiłki?
Jeśli Twoje dziecko skończyło 4 miesiące i zastanawiasz się, czy urozmaicić mu dietę, zacznij uważnie obserwować swoje dziecko. Następujące oznaki wskazują, że Twoje dziecko jest gotowe na rozszerzoną dietę: Otwiera buzię na widok łyżki, nie ma odruchu wymiotnego, próbuje „przeżuć”, odpycha jedzenie językiem. Chłopcy tak się zachowują? Nie ma na co czekać – rozpocznij swoją przygodę już teraz! Na początku wszystko jest chaotyczne, ale Twoje dziecko wkrótce zrozumie, o co chodzi w tej „zabawie”. Wskazówka: Pamiętaj, że jeszcze nie wiesz, na co Twoje dziecko może być uczulone. Stopniowo wprowadzaj go do nowej karmy, po 2-3 łyżeczki na raz i obserwuj jego zachowanie i wygląd skóry następnego dnia.
Dziecko po 6 miesiącu życia
Wielu rodziców uważa, że 6-miesięczne dziecko jest za małe, aby podawać mu mleko lub wodę z kubeczka. To błędne myślenie! Warto spróbować już teraz – i są szanse, że te próby zakończą się sukcesem. Na tym etapie Twoje dziecko jest coraz bardziej zainteresowane pokarmami stałymi. Jeśli dasz mu prostokątny kawałek gotowanej marchewki lub ciastko (oczywiście pod twoją kontrolą), prawdopodobnie doceni szansę zjedzenia go. Po 8 miesiącach, jeśli wahałeś się przed podawaniem dziecku pokarmów stałych, nadszedł czas, aby to zrobić. Nie wahaj się zaproponować dziecku miękkich owoców i warzyw – na pewno sobie z tym poradzi. 9-miesięczne dziecko jest już bardzo dobre w połykaniu i żuciu. Będziesz musiał radzić sobie z coraz mniejszym bałaganem. Mogą też być protesty „Nie chcę tego śliniaka!”
Późniejszy okres karmienia dziecka
Na dziecko, które ukończyło 1 rok już można patrzeć z triumfem. Dziecko, które ma prawie dwa lata, zwykle bardzo dobrze radzi sobie z samodzielnym jedzeniem. Większość pokarmów stałych ląduje tam, gdzie powinna – zupa nadal stanowi problem. To wtedy Twoje dziecko doskonali umiejętności karmienia. Zręcznie trzymał widelec i łyżkę i zaczął pić z kubka. I – na szczęście coraz mniej rzuca jedzeniem. Karmić dzieci powyżej 3 roku życia. O ile efekty nauki jedzenia nie będą już tak spektakularne, to jest to bardzo ważny czas na doskonalenie tej umiejętności. Twoje dziecko będzie ćwiczyć umiejętność jedzenia przez cały rok. Pod koniec trzeciego roku picie z kubka będzie tak proste, jak używanie widelca i — wreszcie! – Jeść zupę. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli Twoje dziecko radzi sobie wyjątkowo dobrze, to wciąż jest maluchem. Przekrój więc winogrona na pół, żeby się nie zakrztusić i… schowaj ostre noże. Nigdy nie wiadomo, czy Twoja trzylatka zdecyduje się nie tylko jeść, ale także samodzielnie przygotowywać posiłki. Ale jest za wcześnie, by to stwierdzić.