Dziecko nie chce usiąść do stołu – Co robić?

Dziecko nie chce usiąść do stołu

Udostępnij ten post na:

W porze lunchu na stole pojawiają się talerze z grillowanymi warzywami, ryżem i pikantnymi sosami. Czas zaprosić rodzinę. Gdyby Twoje ukochane dziecko nie mówiło: nie jem, nie lubię, nie jestem głodna, nie przyjdę jeść, wszystko byłoby idealnie. Dziecko, które nie chce siedzieć przy stole obiadowym, może nie pozwalać rodzicom spać w nocy. Podobnie, gdy maluch nie może usiedzieć przy stole. Zdołał ugryźć dwa kęsy i odszedł, a dziesięć minut później znów szukał jedzenia. Takie sytuacje są trudne bez względu na wiek dziecka i mogą wywołać w nas wiele emocji. A co jeśli dziecko nie chce z nami siedzieć i jeść?

Dlaczego dziecko nie chce jeść przy stole?

O jedzeniu przy stole myślimy na dwóch poziomach: chęci zjedzenia posiłku i chęci zjedzenia pełnego posiłku przy stole. Od początku powiedzmy sobie jasno: dzieci to dzieci. Jego potrzeba ruchu i ruchu jest tak duża, że ​​nie należy oczekiwać, że będzie w stanie usiedzieć bez ruchu przez 30 minut między posiłkami. Fakt, że dziecko nie siada przy stole lub nie wstaje szybko od stołu, niekoniecznie jest błędny i wymaga korekty. Każde zachowanie warto mierzyć: jeśli zdarza się sporadycznie, pojawia się i znika, nie musi oznaczać żadnych nieprawidłowości. Z drugiej strony, jeśli zdarza się to regularnie i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, warto przyjrzeć się temu bliżej, aby lepiej to zrozumieć. Jednak to wciąż niekoniecznie jest oznaką większego problemu – czasem wystarczą małe zmiany, aby dziecko chętniej usiadło przy stole i zostało dłużej.

Jak reagować gdy dziecko nie chce usiąść do stołu?

Jeśli Twoje dziecko odmawia, zawsze najlepiej jest zachować spokój. Nieważne, jak często się to zdarza – spokój jest podstawą każdego innego działania. Oprócz bycia spokojnym, pozwól sobie napełnić się zaufaniem. Uwierz, że dziecko ma powód, aby odmówić siedzenia przy stole lub jedzenia. Nie zrobił tego ze złośliwości ani z chęci postawienia na swoim (a nawet gdyby tak było, byłby to objaw innych trudności, a nie główna przyczyna). gdy dziecko często nie chce siedzieć przy stole. W takim przypadku najlepiej przyjrzeć się bliżej całej historii żywieniowej dziecka. Gdy to zrobisz, nadszedł czas, aby omówić podstawy, które opisałem powyżej. Co jeszcze możesz zrobić? Jeśli Twoje dziecko często odmawia jedzenia i ma skomplikowaną historię karmienia, nie wahaj się szukać pomocy. W pierwszej kolejności najlepiej udać się do lekarza, który może zalecić niezbędne badania. Warto również rozważyć wizytę u neurochirurga, aby upewnić się, że nie ma nieprawidłowości w budowie jamy ustnej. Pomocna może być również wizyta u terapeuty AI, który sprawdzi wrażliwość sensoryczną lub terapeutę żywienia, który pracuje z dziećmi mającymi trudności z jedzeniem w biurze.

Warto przygotować dziecko mentalnie na posiłek

Kiedy maluch jest zajęty zabawą lub jakąś czynnością, może nie doczekać się posiłku. Nakazując mu natychmiastową rezygnację z ważnej dla niego czynności, od razu wprawiamy go w negatywny nastrój do jedzenia. Dlatego dobrze jest ostrzec swoje dzieci z wyprzedzeniem, że nadszedł czas na jedzenie. Najlepiej zaangażować same dzieci w przygotowania: zakupy, gotowanie, nakrywanie do stołu. Możemy też ustawić konkretną godzinę posiłku – dla starszych dzieci zaznaczyć ją na zegarku, a dla młodszych ustawić budzik.

Zobacz więcej

Jak żłobek wpływa na rozwój emocjonalny dzieci
Uncategorized

Jak żłobek wpływa na rozwój emocjonalny dzieci?

Pierwsze lata życia są okresem niezwykle intensywnego rozwoju emocjonalnego u dzieci. To właśnie w tym okresie formują się podstawy ich zdolności do rozpoznawania, wyrażania i

Marchewkowy tort
Przepisy dla dzieci

Marchewkowy tort – Tort bez cukru, glutenu i mleka

Pyszne trzywarstwowe ciasto marchewkowe z kremowym kremem serowym. Jest bardzo łatwy do wykonania – wystarczy połączyć suche składniki z mokrymi i zmiksować, nie potrzebujesz nawet