Dziecko idzie do przedszkola – jak je przygotować?

Dziecko idzie do przedszkola

Udostępnij ten post na:

Każda zmiana rodzi ciekawość i niepewność. Pierwszy dzień w nowej pracy jest zawsze dobrym przeżyciem i stresującym przeżyciem dla dorosłego człowieka, tak naprawdę bywają tygodnie (w zależności od naszej osobowości lub wcześniejszych doświadczeń).

Rola rodziców w pójściu dziecka do przedszkola

Dlatego rolą rodziców jest przyjęcie empatycznego podejścia do tego, przez co przechodzą ich dzieci, bycie przy nich i zapewnienie wsparcia, którego potrzebują w trudnych chwilach. Główne pytanie brzmi: jak faktycznie pomóc, a nie zaszkodzić? Empatia to współczucie, ale nie do końca współczucie. Musimy zachować dystans i nie dać się zwieść wzajemnym uczuciom. Tylko wtedy możemy wspierać dziecko, kiedy jego uczucia nas nie „opanują” i staną się naszymi. Jest to niezbędne w zawodzie lekarza czy psychologa, ale także w roli rodzica. Więc musisz też radzić sobie ze swoimi uczuciami. Jeśli podjęliśmy decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola – w interesie jego, rodziny i własnym – trzymajmy się jej, zamiast ciągle dyskutować za i przeciw. Dzieci wyczuwają nasze wątpliwości lub lęki i automatycznie przejmują kontrolę. W sytuacjach, w których nie możemy sobie poradzić z separacją, pomagamy najpierw sobie ułatwić naszym dzieciom proces przystosowania się. Na początku warto sobie uświadomić, że zostawiając dziecko w przedszkolu, nie zrobimy mu krzywdy. Jest to naturalna zmienność niezbędna do jej rozwoju. Oczywiście czekają go nowe wyzwania, ale będzie je intensyfikował i rozwijał. Jeśli mimo to nasza postawa jest przepełniona strachem, możemy zastanowić się, czy nasz strach nie wynika z nieufności do personelu przedszkola. Aby to zrobić, możesz umówić się na spotkanie, aby się uspokoić. Pomocne może być również spotkanie z psychologiem, który przeprowadzi nas przez proces przystosowania.

Metody adaptacji

Szczególnie w pierwszych dniach adaptacji dbajmy o dobrą atmosferę i spokojny czas w rodzinie. Nie ma nic gorszego niż pośpiech, pośpiech lub podnoszenie głosu przed wyjściem z domu. Jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko ma problemy z porannym wstawaniem, zacznij stopniowo zmieniać rytm dnia z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Połącz pierwsze tygodnie adaptacji przedszkolnej ze spokojem i bezpieczeństwem dziecka. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, gdy właściwy proces adaptacji już się rozpoczął? Warto pomyśleć o wprowadzeniu specjalnych porannych rytuałów. Czy zawsze może włączyć tę samą piosenkę i wspólnie przygotowywać posiłki, a jeśli to możliwe, usiąść i gotować z całą rodziną? Dobrze jest też od samego początku przypominać dziecku, jakie poranne (i wieczorne) czynności musi wykonać, aby skutecznie wyjść z domu. Możesz nawet stworzyć opis obrazkowy, z którego jasno wynika, co będzie dalej. Postarajmy się, aby przez pierwsze dni dziecko przebywało w przedszkolu krócej, stopniowo wydłużając pobyt. Zgodnie z zasadą „Lepiej głodny niż pełny” łatwiej odebrać dziecko podczas zabawy, niż gdy jest znudzone i zmęczone czekaniem na przyjazd rodziców. Warto tutaj wspomnieć o obietnicach, które składamy naszym dzieciom i naszej gadatliwości: jeśli powiemy naszym dzieciom, że przyjdziemy po obiedzie, jesteśmy zobowiązani dotrzymać danego słowa.

Jak długo trwa proces adaptacji

Proces adaptacji trwa zwykle około 6 tygodni, ale już po 2 tygodniach można zauważyć zauważalne zmiany w nastawieniu i zachowaniu dziecka. Jednak w niektórych szczególnych przypadkach dziecko nie jest gotowe do przedszkola – to wcale nie jest dla niego odpowiedni czas. Jeśli sytuacja nie zmienia się po pierwszym miesiącu, dziecko staje się histeryczne i lękliwe, a w ciągu dnia nie ma nic, co mogłoby go rozpraszać, warto zastanowić się, czy posłać go do przedszkola (zwłaszcza, jeśli dziecko nie skończyło jeszcze trzech lat) ) lub jego życie Ostatnio zaszło więcej zmian). Dajmy naszym dzieciom moc dostosowywania się we własnym tempie, bez pośpiechu, ale do spokojnego i konsekwentnego realizowania każdego dnia tych samych scenariuszy. Dziecko w końcu będzie wiedziało, że codziennie chodzi do przedszkola i każdego dnia przyjdą po nie rodzice i wrócą z nim do domu. Jak powiedziała Joanna Hudy: „Adaptacja musi być wykonana w całości od początku do końca”, więc jeśli nie ma takiej potrzeby, a nie mówimy o sytuacji przedstawionej powyżej, nie warto jej przerywać, tylko przejść przez nią spokojnie. Im jesteś spokojniejsza, tym szybciej pojawia się efekt.

Zobacz więcej

Jak żłobek wpływa na rozwój emocjonalny dzieci
Uncategorized

Jak żłobek wpływa na rozwój emocjonalny dzieci?

Pierwsze lata życia są okresem niezwykle intensywnego rozwoju emocjonalnego u dzieci. To właśnie w tym okresie formują się podstawy ich zdolności do rozpoznawania, wyrażania i

Marchewkowy tort
Przepisy dla dzieci

Marchewkowy tort – Tort bez cukru, glutenu i mleka

Pyszne trzywarstwowe ciasto marchewkowe z kremowym kremem serowym. Jest bardzo łatwy do wykonania – wystarczy połączyć suche składniki z mokrymi i zmiksować, nie potrzebujesz nawet