Dziecko a śmierć – Jak wytłumaczyć dziecku śmierć bliskiej osoby?

dziecko a śmierć

Udostępnij ten post na:

Wielu rodziców boi się tematu śmierci i zastanawia się, co i jak powiedzieć, gdy ich dziecko o to poprosi. Kiedy mówisz, że śmierć jest zjawiskiem nieodwracalnym, nie jest to sen ani chwilowy wyjazd do innego miasta. Jak powiedzieć dzieciom, że ktoś, kogo kochasz, ktoś bliski odszedł na zawsze.

Śmierć nie może być tematem tabu

W naszym codziennym życiu jest wiele okazji do poruszania tematu śmierci, przemijania, przemijania i cyklu życia z naszymi dziećmi. Bardzo często same dzieci zapraszają nas do rozmowy na ten temat. Halloween w listopadzie to świetny czas, aby porozmawiać o śmierci lub przypomnieć sobie tych, którzy odeszli. W zupełnie naturalny sposób możemy nawet z najmłodszymi rozmawiać o wyjeździe. Wizyta na cmentarzu to też dobry pretekst do rozmowy, wystarczy wtedy odpowiedzieć na pytania dzieci i temat zostaje „wprowadzony” w nasze życie. Ważne jest, aby oswoić dzieci z tematem, a nie robić z niego tabu. Wyjazd jest częścią naszego życia, częścią naszego codziennego życia, a zatem częścią życia naszych dzieci. Do ogólnych rozmów o przemijaniu możemy też wykorzystać literaturę dziecięcą, która nam pomaga, w bardzo przystępny sposób pokazuje cykl życia i wprowadza w temat przemijania. Nie zostawiajmy naszych dzieci samych w tym temacie, porozmawiajmy z nimi i szczerze odpowiedzmy na ich pytania. Pomoże im to przygotować się i oswoić z tematem, co ułatwi im zniesienie straty w ich życiu.

Kiedy bliska osoba umiera

Dorośli odgrywają ważną rolę w zrozumieniu śmierci przez dzieci. Postawy rodziców, wiedza, postawy wobec śmierci oraz wzorce emocjonalne odgrywają kluczową rolę w kognitywnej reprezentacji tego zjawiska przez dziecko. Rodzina ma wpływ na przeżywanie żałoby przez dziecko, a reakcja dziecka zależy w dużej mierze od wzorców panujących w rodzinie. Ważne jest, aby wspierać dziecko w procesie żałoby, rozpoznając jego potrzeby i pozwalając mu wyrażać emocje. Wiele rodzin unika rozmów o śmierci, a dorośli tłumaczą to troską o dziecko i jego dobro oraz chęcią jego ochrony. W efekcie zostawiamy dziecko samo z emocjami, jakie przeżywa w obliczu straty, zaprzeczamy problemowi, aw efekcie wypracowujemy bezradne strategie radzenia sobie z tą trudną sytuacją.

Wskazówki

Rozmawiając z dzieckiem o śmierci, uważnie obserwuj jego reakcje i emocje, pozwalając mu wyrazić i zaakceptować wszelkie reakcje Twojego dziecka. Tak się składa, że ​​dzieci wolno reagują na wiadomość o stracie, a także niedostatecznie reagują na emocje, których doświadczają. Poziom komunikacji powinien być dostosowany do wieku i możliwości poznawczych dziecka. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozmawiać z dzieckiem: Bądź szczery – mów prawdę. Dzieci odczuwają emocje bliskiej osoby dorosłej, a mówienie dziecku, że ukochana osoba odeszła lub śpi, może podważyć zaufanie dziecka. Odpowiadaj na pytania dziecka z szacunkiem i szczerze. Mówiąc po prostu językiem faktów. W przypadku dzieci zazwyczaj wystarczy proste, krótkie wyjaśnienie. Gdyby chciał wiedzieć więcej, na pewno by zapytał. Zapytaj dzieci, jak rozumieją podane informacje. Na tym etapie warto uspokoić dziecko o wszelkich wątpliwościach i zadbać o trudne emocje. Wyjaśnij dziecku, co to znaczy umrzeć. Może to być przykład zwierząt. Literatura dla dzieci pomaga, a istnieje wiele programów, które pomagają zrozumieć sens śmierci. Porozmawiaj o przyczynie śmierci, nieodwracalności śmierci i upewnij się, że dziecko nie jest obwiniane i odpowiedzialne za śmierć bliskiej osoby. Czasami dzieci myślą, że ktoś umarł, ponieważ zrobił coś źle lub czegoś nie zrobił. Akceptuj uczucia dziecka. Nie zaprzeczaj jego uczuciom i nie próbuj odwracać uwagi dziecka od emocji, przez które przechodzi. szanować ich. Możesz powiedzieć, jak czuje się Twoje dziecko. Zapewnij je, że ich emocje są całkowicie naturalne i że nie ma nic złego w płaczu z dzieckiem. Dzielenie się emocjami może rysować i wzmacniać relacje.

Zobacz więcej

Jak żłobek wpływa na rozwój emocjonalny dzieci
Uncategorized

Jak żłobek wpływa na rozwój emocjonalny dzieci?

Pierwsze lata życia są okresem niezwykle intensywnego rozwoju emocjonalnego u dzieci. To właśnie w tym okresie formują się podstawy ich zdolności do rozpoznawania, wyrażania i

Marchewkowy tort
Przepisy dla dzieci

Marchewkowy tort – Tort bez cukru, glutenu i mleka

Pyszne trzywarstwowe ciasto marchewkowe z kremowym kremem serowym. Jest bardzo łatwy do wykonania – wystarczy połączyć suche składniki z mokrymi i zmiksować, nie potrzebujesz nawet